logo 01 resizeHogyan vizsgálható a BRCA1 vagy BRCA2 mutáció jelenléte a szervezetben?

 Számos teszt áll rendelkezésre. Amennyiben már ismert a családban előforduló géneltérés típusa, legegyszerűbb azt keresni a hozzátartozókban is. Ha ilyen adat nem áll rendelkezésre, valamennyi lehetséges géneltérést lehet vizsgálni mindkét, vagyis mind a BRCA1, mind a BRCA2 génben. A multigén panelek az úgynevezett új generációs szekvenálás módszerének („next generation sequencing”, NGS) alkalmazásával egyszerre képesek több gén egyidejű vizsgálatára. Ezekhez a tesztekhez vagy vér, vagy esetleg nyál mintavétel szükséges. A vizsgálat eredménye néhány hét alatt elkészül.

Kinél jön szóba a BRCA gén vizsgálata?

Mivel a daganatkeltő, patogén BRCA1 vagy BRCA2 gén mutációja az átlagnépességben igen ritka, a BRCA gének vizsgálata is ritkán indokolt. Csakis akkor gondolunk rá, ha bizonyos jelek, jellemző eltérések alapján a géneltérés valószínűsége felmerül. A teszt lehetősége akkor jön szóba egészséges egyén esetébenl, ha családjában halmozottan fordul elő az említett daganatok valamelyike, vagy néhánya.

A genetikai érintettség különösen felmerül, ha:

  • a családtag 50 évnél fiatalabb életkorában fordul elő emlőrák1 01s

  • ugyanannál a családtagnál kétoldali emlőrák jelentkezi

  • több emlőrákos családtag is van

  • emlőrák és petefészekrák egy családtagban, vagy több családtagnál jelentkezik

  • több BRCA mutációra jellemző daganat a családban

  • férfi emlőrák a családban

  • Askenázi zsidó eredet

Ha felmerül a BRCA mutáció lehetősége, a vizsgálat elvégzésére először a megbetegedett családtagnál törekszenek Ha ez valóban igazolja aaz eltérést, akkor lehet a többi családtagnál felvetni a vizsgálat lehetőségét, megfelelő genetikai tanácsadás keretében. Természetesen erre nem minden esetben nyílik lehetőség, sőt az is előfordul, hogy már nincs élő daganatos családtag, ilyenkor természetesen más megoldást is lehet alkalmazni. Gyermekkorban (18 éves életkor előtt) nem jön szóba a teszt, mivel általában előnyt nem jelent.

A BRCA mutáció lehetősége az emlőrákos betegcsoportban gyakrabban felmerül, mint egészségeseknél, de így is a betegek kevesebb, mint 10%-nál. A géneltérés igazolásával lehetőség nyílik speciális, személyreszabott ellátás alkalmazására, mely komoly előnyt jelent ennek a szűk betegcsoportnak.

Az emlőrákban megbetegedettek esetében különösen nagy jelentősége lehet a BRCA génmutáció ismeretének az ellátás teljes folyamata során. Erről a következő fejezetben szólunk.

Mit jelent a BRCA1 vagy BRCA2 genetikai teszt eredménye?

A BRCA1 vagy BRCA2 gén vizsgálata különféle eredményt adhat: lehet pozitív, lehet negatív, vagy lehet kétséges, bizonytalan.

Pozitív eredmény

A pozitív eredmény azt jelenti, hogy az egyénnél fennáll az örökletes patogén, vagyis rákkeltő gén mutáció, és fokozott hajlama van egyes daganatos betegségekre. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy biztosan jelentkezik nála a daganat. Egyes BRCA mutáció hordozó nők soha nem betegszenek meg emlő- vagy petefészekrákban.

Fontos viszont a hatás a következő generációra:

  • Akár nőről, akár férfiról van szó, amennyiben BRCA mutáció hordozó, tovább örökítheti azt a leány vagy fiú gyermekeire. Minegyik gyermeknél 50% esélye van a génhiba megjelenésének.

  • Tehát amennyiben valaki pozitív BRCA teszt eredményt kap, tudatában kell lennie, hogy gyermekei 50% valószínűséggel örökölhetik a géneltérést.

Negatív eredmény

A negatív eredmény jelentését nehezebb megérteni, és nagyban függ attól, hogy milyen a családban a rákos betegek előfordulása, továbbá, hogy volt-e olyan családtag, akinél patogén BRCA eltérést már igazoltak.

Amennyiben közeli családtagnál (első- vagy másodfokú rokon) igazolódott a rákkeltő BRCA1 vagy BRCA2 gén mutáció, a negatív eredmény egyértelmű: azt jelenti, hogy az szóban forgó egyén nem örökölte a patogén génhibát, és nem is örökíti azt tovább gyermekeire. Az ilyen eredményt valódi negatívnak nevezik. Úgy tartják, ilyen esetben az egyénnek ugyanolyan a rák kockázata, mint bármelyik embernek az átlagnépességben.

Amennyiben a kérdéses egyén családjában rák halmozódás észlelhető, de részletes vizsgálattal sem azonosítottak még egyik családtagnál sem kóros BRCA mutációt, a negatív eredmény értelmezése nehezebb. Annak a valószínűsége, hogy a genetikai vizsgálat elmulasztaná a már ismert kóros BRCA mutációk egyikének felismerését, igen csekély. Az lehetséges viszont, hogy olyan BRCA mutáció szerepel az illetőnél, amiről korábban még nem igazolták rákkeltő szerepét, de a jövőben ilyen hatás kiderülhet, vagyis egy korábban nem ismert géneltérés több tapasztalat alapján később akár felelőssé tehető a fokozott rák hajlamért. Az is előfordulhat, hogy a fokozott rák hajlamért nem a BRCA gének, hanem más gén mutációja felelős. Ezért is nagyon fontos, hogy mindig genetikai tanácsadás keretében történjék a vizsgálat.

Bizonytalan vagy kétséges eredmény

Néha olyan BRCA eltérést találnak, amelyről korábban nem igazolták, hogy felelős volna gyakori daganatos megbetegedésért. Ezt az eredményt bizonytalannak tekinthetik, leggyakrabban „a genetic variant of uncertain significance”, „VUS” névvel illetik, mivel rákkeltő szerepe nem igazolt. Jó esetben az ilyen eredmények aránya 10% alatt van.

Világméretű együttműködéssel, kutatással a kétséges jelentésű eredmények egy része átértékelhető a pozitív vagy a negatív kategóriába, ezért is fontos, hogy az ilyen eseteket kövessék, és lehetőleg amennyiben sikerül egyértelműen tisztázni az eltérés jelentőségét, a megfelelő következtetést vonják le az eset ellátására vonatkozóan.

Milyen előnyt jelenthet a BRCA gén mutáció vizsgálata?

A BRCA teszt eredményének ismerete előnyt jelent, akár ha negatív, vagy pozitív.

A negatív eredmény megkönnyebbülést hozhat mind a további betegségek veszélye, mind a család veszélyeztetettsége szempontjából, illetve elhárulhat a fokozott ellenőrzés vagy további vizsgálatok terhe is.

A pozitív eredmény megszüntetheti a további bizonytalanságot, alapot adhat további az egészséget szolgáló döntések meghozatala szempontjából. Pozitív eredmény esetén érdemes minden orvosi kutatásban részt venni, ami a gyógyulást, illetve az örökletes emlő és petefészekrák betegség leküzdését szolgálja.

Milyen hátrányt jelenthet a BRCA gén mutáció vizsgálata?

A vizsgálat elvégzésének közvetlen hátránya elhanyagolható, bár kétségtelenül hatással lehet az egyén érzelmeire, társas kapcsolataira, lehetnek pénzügyi és orvosi következményei.

A pozitív BRCA eredmény ismerete először szorongást, depressziót, haragot válthat ki; nehéz lehet eldönteni a műtéti megoldást.

A BRCA teszt befolyásolhatja a családi kapcsolatokat, „bűntudatot” válthat ki annál, akinek negatív az eredménye, vagy feszültséget az egyes családtagok között. Befolyásolhatja a különféle élethelyzetekben szükséges döntéseket.